Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Nieoczekiwany nakaz rozbiórki

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Aby w ogóle rozpocząć dyskusję na temat samowoli budowlanej należałoby poznać jej definicję. Nie istnieje jednak pełne wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie stosowanie się do postawionych w prawie budowlanym reguł. By doprowadzić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy nieruchomości. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do prowadzenia prac budowlanych bez wykonania odpowiedniego zgłoszenia.

Nim jednak złożymy wniosek o zezwolenie na budowę, powinniśmy sprawdzić status działki. Jeżeli obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali również decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że spowodowaliśmy już samowolę budowlaną. Najgorszą formą kary za postawienie takiego obiektu jest jego rozbiórka, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której ktokolwiek buduje bez wymaganego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego nakazuje zlikwidowanie obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie przestrzegane. W ubiegłym roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. Faktycznie wykonano jedynie 1702 spośród.

Istnieje w prawdzie możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, jednak jedynie w sytuacji, jeśli budowa nie narusza przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze specjalnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, musi ona być zgodna z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania obszaru oraz nie może naruszać prawa przez brak możliwości dostosowywania lokalu do stanu zgodnego z prawem. Ponadto, nim samowola budowlana zostanie zalegalizowana, trzeba wpłacić pewną określoną kwotę opłaty legalizacyjnej w wysokości niemalże 1/2 wartości nielegalnie wykonanego zabudowania, co w przypadku ogrodzenia stanowi zazwyczaj ok. 5 tys. złotych, garażu ok. 25 tys. zł, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. zł, a w przypadku obiektów handlowych – aż do 200 tys. zł.

Jak widać, koszty umyślnego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub nieumyślnego zaniechania formalności mogą być bardzo wysokie. Warto zatem sprawdzić, czy przed przystąpieniem do budowy załatwiliśmy wszystkie kwestie urzędowe – tak, jak należy.