Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Zahaczyć chmury

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najstarszych czasów ludzie starają się z przeróżnych przyczyn wznosić wysokie budynki. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego doskonałymi przykładami. Wszystkie te budowle powstawały bardzo długo. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budynków, trwają znacznie krócej. Wysokościowce od dawna stanowią symbol zamożności i prestiżu, a ostatnio moda na ich budowanie weszła także do Polski.

Rywalizowanie o to, kto zbuduje najwyższy wieżowiec współczesnych czasów zaczęła się w końcówce XIX wieku w największych miastach USA. Następnie moda przeniosła się też do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wysokościowce, czy Ameryki Płd. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie konstruuje się coraz więcej wysokościowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych obszarach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak wolnej przestrzeni, która jest poza tym niezwykle kosztowna. Współcześni architekci nie widzą już nawet problemu w burzeniu i budowaniu nowych, wyższych wysokościowców, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a co więcej są w stanie tworzyć tego typu konstrukcje także na obszarach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się znacznie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed budowniczymi stoi tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Wieżowiec o kształcie prostopadłościanu jest mało przebojowy, a wręcz banalny, więc architekci decydują się na inne figury. Co więcej, współczesne drapacze chmur powinny być energooszczędne i przyjazne mieszkańcom oraz użytkującym. Muszą estetycznie wyglądać z otoczeniem i nie wpływać źle na sąsiadującą zabudowę.

W Polsce, wysokie obiekty budzą różne reakcje. Na przykład najwyższy w kraju - Pałac Kultury, który pośród młodych nie budzi już skojarzeń z komunizmem, ale według starszego pokolenia - powinien zostać zburzony. Faktem jest, że Pałac zdominował centrum stolicy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z aktualnych inwestycji będzie jednak w stanie nieco przyćmić jego „blask“. Burzenie Pałacu nie jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia, więc jedynym rozwiązaniem byłoby wykonać w jego otoczeniu projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd stolicy. Czy tak się stanie, na pewno przekonamy się w najbliższej przyszłości, gdyż branża architektoniczna w kwestii wysokościowców cały czas się rozwija.